Skip to content

Buradasınız:

Sevgili Annemiz Raziye YÜKSEL'İ 05,09,2012 tarihinde kaybettik.
hepimizin başı sağolsun...


SİYAH’IN ÇARESİZLİĞİ
Rengârenk bir hayatın içinde bu kadar beliremezdi bir anda siyah.
Mavi; gökyüzünün ve o parlak ırmakların aksine bu kadar cansız
Kırmızı; gül bahçelerinden sonra o kadar solgun Ve
Beyaz; o muhteşem renginden bağımsız, bu kadar kirli olamazdı.
Siyah; HEPSİNİ İÇİNE ALMIŞTI O GÜN
Fakat onunda boynunu eğdiği bir renk vardı; O da yeşildi.

Bütün doğaya ve renklere hâkim olmasına rağmen
Bir türlü yeşile çamur atamıyordu siyah
Bunu başaramazdı işte
Çünkü bu renk benim biricik dedemin gözlerinin rengiydi.
Ve o benim güzel gözlü dedemdi!


Unutamadığı Dedesi Mehmet Reşat YÜKSEL’İN Ölüm Yıldönümüne istinaden hazırlanmıştır.
DEDESİNİN MEHTABI TORUNU
DUYGU YÜKSEL
07.NİSAN.2006


ANTAKYA'NIN TARİHÇESİ Yazdır E-posta

ANTAKYA'NIN TARİHÇESİ

          Antakya'nın Makedon istilasından önce Malalas ve Libanius'un Grek tacirlerinden aldıkları bilgi notlarından anlattıklarına göre lopolis (Habib-i Neccar Dağı), Kasiotis (Silpius Dağı) ve Herakleia (Harbiye civarı)'nın yerleşim bölgesi olarak kullanılmış olduğunu öğreniyoruz. Esas öneme haiz olan şehri M.Ö.300 yıllarında Selevcos Nikator I tarafından, Samandağ-Çevlik bölgesinde bulunan Seleukeia Pierra kentinin yerine başkent olarak kurulmuş olup, babasının ismi olan Antiochus adını şehre vermiştir. Şehrin yapımında Xenarius Attaeus Perittas ve Anaxiorates görevlendirilmiş, surla çevrili ızgara planlı bir şehir kurmuşlardır.

           II.Antiochus Theos (M.Ö. 261-247) Antakya ve Efes'i farklı zamanlarda krallığın ikamet merkezi olarak kullanmış, Mısır Kralı II. Potolemaius ile savaşmıştır. Mısırlılar Antakya'yı kontrolleri altına almışlar daha sonra ise çekilmişlerdir. IV. Selevcos Philapator (M.Ö.187-173), Romalılara yenilmiş vergi ödemesi ekonomisi bozulmuştur. XIII.Antiochus yönetiminde, M.Ö.64 yılında Romalı General Pompeius şehri Roma İmparatorluğu'na bağlamış, Romanın Suriye eyaletinin merkezi konumuna geçmiştir ve M.Ö.47 yılında Ceasar şehre gelerek geniş haklar vermiştir. M.Ö.42'de Antioch artık dünyaca tanınan, Roma ve İskenderiye'den sonra dünyanın 3. büyük kenti olmuştu. Tamamen surlar içine alınan kent idari bir merkezden ziyade yakın şarkın ilim, din ve ticari merkezi haline gelmiştir.


 M.Ö. 49-39 yıllarında şehir kısa süreli olarak Partların eline geçmiş, M.Ö.31-30 yıllarında Augustus dört yılda bir yapılan olimpiyat oyunlarını başlatmıştır. Şehir Hıristiyanlığın yayılmasında Aziz St. Pierre ile birlikte önemli bir merkez konumuna geçmiştir. Kudüs'ün tahribatından sonra Hıristiyanlığın merkezi olmuştur.

                M.S. 253-260 yıllarında İmparator Valerianus, Sasanilere esir düşmüş ve 253 yılında Şapur, Antakya'yı almıştır. İmparator Diocletianus (M.S. 284-305) şehri kontrolüne alarak halkın ekonomik sorunları ve şehrin mimari sorunlarını çözme çalışmalarına başlamıştır. M.S. 396'da Romanın doğu ve batı diye ikiye ayrılmasından sonra şehir daha sonraları adı Bizans olarak anılacak olan Doğu Roma'da kalmış ve Bizans çağında şehir sık sık Bizanslılar ile Araplar arasında el değiştirmiştir.

 

               M.S. 528 yılında (I.Justinianus) meydana gelen deprem sonucunda şehrin ismi Theoupolis olarak değiştirilmiş, Tanrının gazabından korunmaya çalışılmıştır. M.S. 540 yılında Sasaniler (I.Hüsrev) Antakya'yı işgal etmiştir. M.S. 628 yılında şehir tekrar Bizans'ın eline geçmiştir.

             M.S. 638 yılında Arapların eline geçen şehir sürekli olarak Bizanslılar ve Araplar arasında el değiştirmiştir. Bu tarihten sonra şehir sırasıyla Anadolu Selçuklu, Haçlı, Latin Prensliği Memluk ve 1516 yılında da Osmanlıların hakimiyetine geçmiştir. 1919 yılında Fransızlar tarafından işgal edilen şehir, 29 Haziran 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti'ne katılmış ve 23 Temmuz 1939'da Fransız askerleri şehri terk etmişlerdir.

 
Sonraki >

Ziyaretçi Sayımız

Bugün30
Dün63
Toplam156640

Antakya Türküleri

Error:
Adobe Flash Player needed.

Antakya Fotoğrafları

Online Çeviri